Time dergisinde yakın zamanda yayınlanan bir çalışma, iyi bir gece uykusunun hem çocukların hem de yetişkinlerin sağlığı ve iyiliği için çok önemli olduğunu savunuyor. İyi bir gece uykusuna katkıda bulunan çok sayıda etken olsa da, bunlardan bazıları işe ötekilerden çok daha fazla yarıyor. Bu husus tartışmaya açık, fakat her gece 7 saatlik kesintisiz uykuya gereksinim duyulduğu doğru.

Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Dr. Lawrence Epstein, yakın zamanda ABD’de beş insandan birinin her gece altı saatten az uyuduğu şeklindeki şaşırtıcı gerçeği paylaştı. Bu durum biraz can sıkıcı olsa da, ABD’deki çok sayıda insanın iş yerlerinde ve kendi özel hayatlarında pek çok önemli görevi bu kadar az uykuyla yürütüyor olması da endişe verici. Her gün bizi kuvvetlendirmesi için şekerli içecekler ve kafein tüketen insanlar olarak uykumuzu ve dolayısıyla sağlığımızı ciddiye almaya başlamadığımızda bu şeker ve enerji deposu ürünleri endişe verici oranlarda almaya devam ediyoruz.

Uyku eksikliği, zihnimizdeki bulutlarla geçen sabahlara ve sürüne sürüne hareket ettiğimiz öğleden sonralara ek olarak sağlıksız bir beslenme düzeninin yanı sıra herhangi bir fiziksel aktivite programında eksikliğe veya böyle bir programın hiç uygulanmamasına sebep olacaktır. İyi bir gece uykusu, verimli ve başarılı bir günün anahtarıdır.

Omega 3 yağ asitleri, sağlığa sonsuz faydaları sebebiyle uzun süredir övülüyor. Bu uzun fayda listesinin bir yerinde de daha iyi bir gece uykusu yer alıyor. Bu yağ asitleri somon ve ton balığı gibi balıklarda yaygın olarak, aynı zamanda diğer balıklarda ve yiyeceklerde bulunuyor. Bu besinleri beslenme programımıza dahil etmemiz gerekiyor.

Çalışmalar, Omega 3 tüketenlerde DHA seviyesinin daha yüksek olduğunu gösteriyor. Bu bireyler daha iyi bir gece uykusu çekiyor.

Kalitesiz uykunun sebepleri arasında düzensiz beslenme, stres, sağlığın zayıflığı, davranış bozuklukları, çeşitli ağrı türleri veya bir tür uyku bozukluğu da yer alabilir. İlginç olan, bu sorunlardan bazılarının, vücudundaki Omega 3 yağ asidi miktarı az veya eksik olan bireylerde görülmesi.

İyi bir gece uykusu çekmek çok da kolay değil. Uykunun süresi bazıları için önemli olsa da, esas önemli olan uykunun kalitesi. Dinlenme sürecinde ne kadar az sorun yaşanırsa, uyku da o kadar kesintisiz ve derin olur. Vücut ne kadar uzun süre kesintisiz uyursa o kadar iyidir. Herhangi bir rahatsızlık durumunda vücut tamamen ya da kısmi olarak uyanacağından derin uyku döngüsü mutlaka kesintiye uğrar.

Çalışmalar, sağlıklı miktarlarda ve düzenli olarak Omega 3 tüketen bireylerin, vücudundaki Omega 3 miktarı daha düşük olanlara kıyasla daha kesintisiz bir uyku döngüsü yaşama eğiliminde olduğunu gösteriyor. İki birey aynı süre boyunca, örneğin 8 saat uyuyabilir, ancak vücudundaki Omega 3 miktarı daha fazla olan birey, daha az olan bireye göre daha fazla ve daha iyi dinlenmiş olacaktır.

Çalışmalar, bu durumun çocuklarda da yetişkinlerde de geçerli olduğunu kanıtladı. Omega 3 yağ asitleri herkes için faydalı. Fakat bazıları, Omega 3’ün gelişme sürecinde olduklarından bebekler ve çocuklar için daha da önemli olduğunu savunuyor. Küçük çocuklar için çiğnenebilen takviyeler var. Bebekler ise besleyici maddeleri anne sütünden alıyor. Bu sebeple kadınların hem kendileri hem de bebekleri için hem besin maddeleri hem de kyani sunset gibi takviyeler aracılığıyla yeterli miktarda Omega 3 tüketmeleri gerekiyor.

İyi bir gece uykusunun faydaları da neredeyse sağlıklı miktarda Omega 3 tüketiminin sağladığı faydalar kadar fazla; bu yüzden Omega 3’ün iyi bir gece uykusu için büyük öneme sahip olması da çok mantıklı.