Çikolataları, romantik komedileri ve sıcak su torbalarını çıkarın; ayın o vakti geldi! Adet dönemi ağrılarını kontrol altına aldığını veya tamamen yok ettiğini iddia eden pek çok marka olsa da, işe gerçekten yarayan şeyi her zaman bulmak çok zor. Ağrı her ay farklı olabilir. Kramplar alt karnın solunda, sağında, her iki tarafında ve hatta sırtta hissedilebilir. Ağrı sürekli ve durgun ya da çığlık atmak istemenize sebep olacak kadar keskin olabilir. Ah şu doğa ana yok mu! Kendinizi cenin pozisyonundan çıkarıp da eczaneye atmayı başarabilirseniz en yoğun kramplarınızı geçirebilecek hapı aramaya başlayabilirsiniz.

Advil, Ibuprofen, Tylenol ve Motrin gibi sıradan ağrı kesiciler zaman zaman işe yararken bazen de tamamen çuvallıyor. Bu ilaçlar yeterince kuvvetli olmadığından mı, etki göstermeleri uzun sürdüğünden mi, yoksa etkileri çabuk geçtiğinden mi bilinmez, işe gerçekten yarayan bir ilaç yok gibi görünüyor. Peki aynı koridorda her ay önünden fark etmeden geçip gittiğiniz doğal bir çözüm olduğunu biliyor musunuz? Ağrıyla savaşan ilaçlarla dolu bir sırada yer alan bu çok etkili rakip, değeri henüz anlaşılmamış ve ikinci bir bakışı hak eden, kramp düşmanı bir kahraman. Eczaneye bir sonraki gidişinizde sözüm ona ağrı kesicilerin önünden geçerek B 12 vitamini ve Omega 3’ün bulunduğu doğal vitamin takviyeleri kısmına ilerleyin. Çalışmalar, bu vitaminlerden her gün bir doz alan kadınlarda ağrıların hafiflediğini belirtiyor. Takviyeler, reçetesiz satılan ağrı kesicilerin aksine her gün alınabilir. Bir düşünün; her gün alacağınız bir hap hem sağlığınıza iyi gelecek hem de misafirinizin bir sonraki ziyaretine kadar pusuda bekleyecek.

Peki, Omega 3 yağ asitleri nasıl çalışıyor? Omega 3’ün sağlığımız ve iyiliğimiz için hayati öneme sahip olma nedenlerinden biri de iltihaplanmayı azaltmadaki becerisi. Normal bir süreç olarak vücudun her bir kısmında ve organında görülen iltihaplanma, aynı zamanda adet dönemi sırasında yaşanan rahatsızlık ve ağrının da başlıca nedenlerinden. Bilhassa iltihaplanmayı hedef alan ve azaltan Omega 3 yağ asitlerinin adet döneminde yaşanan rahatsızlıkları azaltmada etkili olması pek de şaşırtıcı değil.

Takviye veya vitamin almak istemiyor musunuz? Hem Omega 3 hem de D vitamini, sevdiğiniz yiyeceklerin birçoğunda bulunuyor. Omega 3 somon gibi balıkların yanı sıra cevizde, soya fasulyesinde, ıspanakta ve chia tohumunda var. B12 ise somon, kırmızı et, süt, İsviçre peyniri ve yoğurt gibi çok sayıda besin maddesinde bulunuyor. Yani somonlu tako, dondurma, dondurulmuş yoğurt, peynir ve çikolata kaplı fındık yiyebilir ve bunları ilacınız sayabilirsiniz! Tamam, bunu yapmasanız daha iyi.

Fakat bu yiyecekleri beslenme programınıza düzenli olarak dahil etmek ve takviyelerden almak adet dönemi ağrısını kontrol etmek ve azaltmanın yanı sıra sağlığınıza sayısız fayda sağlayacaktır. Bir çalışma, Omega 3 ve B-12 tüketen kadınların, bu takviyeleri almayan kadınlarla kıyaslandığında adet dönemlerinde çok daha az ağrı ve rahatsızlık yaşadığını ortaya koydu. Daha da ilginci, çalışmaya katılan kadınların çoğunun bu takviyeleri almayı bıraktıktan sonra bile 3 ay süreyle faydalarını görmeye devam ettiklerini belirtmeleri. Duydun mu Midol?

Yani gidip de bir tane da ibuprofen almaktansa Omega 3’ü bir deneyin! Bunları Kyani, Hepsiburada veya başka bir perakendeciden çevrim içi olarak bile sipariş edebilirsiniz.